Czyszczenie silnika
Myć czy nie myć – oto jest pytanie? Ponieważ zabrudzenie silnika nie wpływa w żadnym stopniu na poprawność jego pracy, a tym samym na bezpieczeństwo użytkownika samochodu, mycie silnika nie jest koniecznością i ma tylu zwolenników, co i przeciwników.
Przygotowanie do czyszczenia silnika
Pomijając względy estetyczne, za umyciem silnika przemawia jedynie fakt, że ewentualne wycieki znacznie jest łatwiej dostrzec na czystym silniku, niż na zabrudzonym. Dlatego jeśli zdecydujemy się na tę czynność i chcemy wykonać ją samodzielnie, przede wszystkim musimy znaleźć odpowiednie miejsce. Nie może to być ani myjnia samochodowa (mycie silnika na myjni jest zabronione i grozi konsekwencjami finansowymi i prawnymi), ani ogródek czy parking przed blokiem – chemikalia spowodują skażenie gleby oraz zatrucia w przypadku kontaktu zwierzęcia, czy człowieka.
Najlepszym miejscem do tego celu będzie garaż z odpływem i dostępem do wody. Kiedy udało nam się znaleźć odpowiednie miejsce, możemy dokonać zakupu preparatu czyszczącego. Kosmetyki do auta dostępne na rynku mają w większości przypadków na tyle szerokie spektrum działania, że z powodzeniem posłużą również do usuwania starych zabrudzeń, smarów i olejów z innych powierzchni.
Mycie i konserwacja silnika
Kiedy miejsce i preparat są już gotowe, możemy przystąpić do mycia silnika. Postępujemy zgodnie z instrukcją umieszczoną na preparacie – zwykle należy nanieść płyn czy piankę na brudny silnik, pozostawić na kilka do kilkunastu minut i spłukać czystą wodą (najlepiej zrobić to za pomocą węża albo wiadra i gąbki). Należy uważać w przypadku silników benzynowych, które mają elementy wrażliwe na wodę (najlepiej je wcześniej zabezpieczyć przed dostępem do wody).
Ostatnia czynność to wysuszenie silnika kompresorem lub, pozostawienie samochodu do wyschnięcia na kilka godzin. Teraz możemy zakonserwować silnik – służą temu zabezpieczające kosmetyki do silników aut, które zachowują stabilność w wysokich temperaturach do 250 stopni Celsjusza.