Finansowanie firmy – leasing
Przemiany społeczno – gospodarcze w Polsce na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych przywróciły właściwe znaczenie procesom inwestycyjnym. Przedsiębiorstwo działające w warunkach wolnej konkurencji stało się samodzielną i niezależną jednostką gospodarczą. Pojawiły się także nowe metody finansowania, dzięki którym firmy mogły się rozwijać.
Przedsiębiorstwa stoją przed nowymi wyzwaniami
Decyzje podejmowane przez kierownictwo firmy, wpływają nie tylko na osiągnięcie sukcesu ekonomicznego, ale przede wszystkim na utrzymanie się na rynku przy stale nasilającej się konkurencji. Przedsiębiorstwo działające w nowych realiach społeczno – gospodarczych zmobilizowane jest do działania w taki sposób, aby odzyskiwać poniesione nakłady wraz z określonym zyskiem, stanowiącym wynagrodzenie właściciela firmy.
Leasing przez ostatnie lata stał się bardzo popularną formą finansowania inwestycji
Oferty firm leasingowych stale udoskonalają się i są coraz korzystniejsze dla przedsiębiorców. Instytucje finansowe zazwyczaj w porozumieniu z dostawcami pojazdów, maszyn i urządzeń, oferują swoim klientom poza możliwością zawarcia umowy kredytu, także leasing samochodowy, jako alternatywną formę finansowania inwestycji. Często zdarza się, że jest on jedyną formą finansowania, z której może skorzystać przedsiębiorca, jeśli nie spełnia rygorystycznych wymagań dla uzyskania kredytu. Ponadto, zwiększa elastyczność zarówno firmie leasingowej jak i jej klientowi – przedsiębiorcy.
Co możemy „wyleasingować”?
Najpopularniejszym przedmiotem są pojazdy (np. samochody osobowe, ciężarowe, ciągniki siodłowe, naczepy, przyczepy, samochody kempingowe, motocykle, ciągniki rolnicze, quady, motory i wiele innych). Wraz z dynamicznym rozwojem gospodarki rynkowej oraz nowoczesnych technologii pojawiły się inne przedmioty: maszyny, urządzenia, sprzęt medyczny, meble i inne.